close
تبلیغات در اینترنت
زندگی نامه حجت الاسلام محمدتقي فلسفي
loading...

بوی سیب

     حجت الاسلام محمدتقي فلسفي از جمله علمايي بود كه فعاليت‌هاي سياسي، فرهنگي و اجتماعي خود را در عصر پهلوي آغاز نمود و تجربه‌هاي سياسي خود را با موضوعاتي همچون جمهوري رضاخاني، لباس متحدالشكل، كشف حجاب، قيام مسجد گوهرشاد به دست آورد. بر اثر مبارزات و افشاگري‌ها عليه جنايت رژيم پهلوي هميشه تحت نظر و بازداشت و ممنوع‌المنبر بود. رژيم نه تنها ايشان را از وعظ و خطابه و منبر رفتن بازداشتند بلكه با روش‌هاي مختلف در صدد هتك حرمت و ترور شخصيت وي برآمدند و هر روز تهمت و شايعه‌اي بر…

admin بازدید : 246 یکشنبه 02 مهر 1391 زمان : 11:54 نظرات ()

 falsafi falsafi

 

حجت الاسلام محمدتقي فلسفي از جمله علمايي بود كه فعاليت‌هاي سياسي، فرهنگي و اجتماعي خود را در عصر پهلوي آغاز نمود و تجربه‌هاي سياسي خود را با موضوعاتي همچون جمهوري رضاخاني، لباس متحدالشكل، كشف حجاب، قيام مسجد گوهرشاد به دست آورد. 

بر اثر مبارزات و افشاگري‌ها عليه جنايت رژيم پهلوي هميشه تحت نظر و بازداشت و ممنوع‌المنبر بود. رژيم نه تنها ايشان را از وعظ و خطابه و منبر رفتن بازداشتند بلكه با روش‌هاي مختلف در صدد هتك حرمت و ترور شخصيت وي برآمدند و هر روز تهمت و شايعه‌اي بر عليه وي درست مي‌كردند و حتي با چاپ عكس‌هاي مونتاژ شده سعي نمودند در بين ملت ايران از محبوبيت او بكاهند، محمدتقي با همه اين تبليغات و موضع‌گيري‌هاي سوء و دسيسه‌هاي ساواك، مبارزات خود تا پيروزي انقلاب اسلامي ادامه داد. 

فلسفي و مسأله نفوذ بهاييان: 
مبارزه با بهاييان در جامعه ايران عصر پهلوي يكي از دغدغه‌هاي اساسي فلسفي بوده، بخصوص اينكه نگاه مرجعيت شيعه بعد از شهريور 20 به بهاييت يك نگاه دين‌مدارانه بود و اين گروهي دين‌ساز كه هدفشان به گفته بدلا سست كردن عقايد جوانان و در اصل اين فرقه براي تضعيف اسلام پي‌ريزي شده بود. 
گسترش و نفوذ بهاييان باعث شد كه فلسفي واعظ شهير، رژيم را مورد نكوهش قرار دهد و شاه را به خاطر اينكه يك نفر بهايي به نام ايادي صليب مخصوص خود نموده مورد انتقاد قرار دهد. 
آيت‌الله بروجردي هم طي نامه‌اي به فلسفي اظهار داشته كه نفوذ و تقويت اين فرقه از روي عمد و قصد است و مذاكره و بحث درباره آنها عبث و بيهوده قلمداد مي‌كند. 
محمدتقي فلسفي زماني كه گله‌مندي آيت‌الله بروجردي را در خصوص گسترش دامنه فعاليت بهاييان به گوش شاه و مقامات دولتي رسانيد، مصدق با حالت تمسخر خطاب به فلسفي بيان ‌مي‌كند كه مسلمان و بهايي از نظر او فرقي ندارد و همه از يك ملت و مسلمان هستند. 
فلسفي با كسب اجازه از آيت‌الله بروجردي تصميم گرفت موضوع بهاييان را از راديو دنبال كند و آنان را در برابر افكار عمومي بكوبد. 
در گزارش ساواك در خصوص سخنراني محمدتقي فلسفي عليه بهاييان آمده است: "محترما معروض مي‌دارد .... فلسفي.... در مسجد عزيزالله به منبر رفته و گفته يك عده بهايي كه هيچ كجاي دنيا آنها را راه نمي‌دهند در تمام كارها رخنه نموده و مي‌خواهند قرآن و اسلام را از بين ببرند عليهذا بر شما واجب است با آنها مبارزه شود و آنان را نابود نمائيد..." 
نفوذ بهاييان تا جايي بود كه بنا بر گزارش ساواك در راديو و تلويزيون رخنه نموده داراي وسايل تبليغاتي بودند و برخورداري آنان از اين امكانات فلسفي را به واكنش واداشت. 
ساواك در گزارش ديگر در خصوص سخنراني محمدتقي فلسفي در منزل آيت‌الله بهبهاني چنين اعلام مي‌كند: فلسفي در منزل آيت‌الله بهبهاني به منبر رفته و اظهار داشته در مملكت اسلامي بهاييان و يهودي‌ها مي‌خواهند بر ما مسلط شوند، ايشان در ادامه سخنراني بيان داشته مسلمانان تا زنده هستند و در رگ‌ آنها خون جريان دارد نخواهند توانست به اين مقصود برسند. 
ساواك تلاش مي‌كند جلوي فعاليت‌ها و مبارزات فلسفي عليه بهاييان را بگيرد و حتي از منبر رفتن وي جلوگيري نمايد. به هر حال مبارزات ايشان عليه اين فرقه موجب گرديد دشمني آنان را به جان بخرد و آنان سعي نمودند كه به هر طريقي سدي در مقابل ايشان ايجاد كنند. 
مبارزه با بهاييت به دليل وابستگي شاه و دولت به بيگانگان هر چند به آن مقصود اصلي خود نرسيد اما باعث شد كه از نفوذ آنان در جامعه كاسته شود و بسياري از آنان از كشور خارج و عده‌اي از مسلمانان كه تظاهر به بهايي بودن مي كردند توجه نمايند و پيروزي انقلاب اسلامي ايران به رهبري امام خميني به نفوذ و فعاليت آنان خاتمه داد. 

مبارزه با حزب توده: 
بعد از شهريور 20 همزمان با فرار رضاخان فعاليت‌هاي حزب توده در ايران شكل گرفت و روحانيت و از جمله فلسفي مبارزه با حزب توده را سرلوحه خود قرار دادند،‌ايشان با درك ضرورت از انحراف‌هاي فكري آنان، با ارائه منبرهاي مستدل، آتشين و پرهيجان به مبارزه با اين گروه وابسته پرداخت. 
محمدتقي فلسفي به خطر حزب توده پي برده به گونه‌اي كه ساواك تهران در خصوص سخنراني ايشان در انتقاد از تبليغات حزب توده در ايران چنين گزارش مي‌دهد: 
"... واعظ نامبرده پيرامون پيدايش دنيا و انسان محبت نمود و ضمن يك سلسله بيانات علمي و تطبيق فرضيه دانشمندان خارجي با آيات قرآني اظهار نمود چند سال قبل توده‌اي كتاب‌هايي را منتشر كردند كه بشر از ماده به عمل آمده، اين سم‌پاشي‌هاي خائنين بدون جواب نبايد بماند، توده‌اي‌ها افكار نسل جوان را آلوده كردند ...." 
در گزارش ديگر در خصوص فعاليت‌ فلسفي عليه حزب توده آمده است: "... ايشان در لفاف و گوشه و كنايه حرف نمي‌زند صاف و پوست كنده عليه حزب توده صحبت نمود بدون ترديد اين تبليغ اثر خوبي در مردم خواهد گذاشت ...." 
مبارزات فلسفي عليه حزب توده سبب شد كه آنها كينه شديدي از او به دل گيرند و حتي تا بعد از انقلاب با ارائه مقالات فراوان عليه او در مطبوعات وابسته نمود بارزي داشت و سعي كردند با انجام اقداماتي همچون سوء قصد به جان وي، ارسال نامه‌هاي تهديدآميز و بر هم زدن مجلس، ايشان را از مسير مبارزه بازدارند. 
نگاه فلسفي به فساد اجتماعي و مراكز آن در عصر پهلوي: 
گسترش مراكز فساد و فحشا و رواج بي‌بند و باري در جامعه ايران عصر پهلوي، و نقش رژيم در دامن زدن به اين مسائل از جمله موضوعاتي بودند كه محمدتقي فلسفي را به واكنش واداشت و بنا بر گزارش‌هاي ساواك توجه به فساد اجتماعي يكي از مباحث سخنراني‌هاي ايشان محسوب مي‌شد. 
بنابر گزارش ساواك فلسفي در انتقاد از نقش دولت در افزايش مراكز فساد بيان مي‌كند كه دولت شبانه‌روز بر تعداد سينماها و مناظر شهوت‌انگيز مي‌افزايد و مي‌خواهد خودش را در رديف ممالك مترقي در بياورد ولي غافل از اينكه اشتباه مي‌كند زيرا با تشكيل اين قبيل اماكن بر تعداد جنايات و فحشا افزوده مي‌گردد. 
ساواك تهران در خصوص سخنراني فلسفي درباره گسترش بي‌ديني و افزايش مراكز فساد چنين گزارش مي‌دهد: 
"ديشب صحبت فلسفي در اطراف حق و باطل بود اظهار داشت ... آقايان امروز وضع مردم در اين مملكت زياد از حد از لحاظ ديني ناجور مي‌باشد دستگاه‌هاي بي‌ديني براي محو كردن دين كاملا مجهز مي‌باشند حالا برويد ببينيد در شراب‌خانه‌ها و سينماها چه خبر است ... روز به روز هم تعداد سينما در اين مملكت دارد زياد مي‌شود و بدانيد كه روز به روز در اين مملكت دين خدا دارد از بين مي‌رود..." 
رژيم پهلوي در شرايطي به گسترش مراكز فساد همچون كاباره‌ها، سينماها، پارك‌ها، ميكده‌ها، ... اقدام نمود كه در برخي مناطق مردم مكان و مسجدي براي اداي نماز نداشتند و فلسفي به شدت با اين اقدام رژيم به مبارزه پرداخت. 
در گزارشي ديگر آمده كه فلسفي اظهار داشته در پايتخت دو هزار فاحشه به سر مي‌برد و 28 هزار ديوانه در تيمارستان‌ها و مملكتي كه در سال چهارصد ميليون تومان مشروبات الكلي وارد مي‌كند، آن مملكت دين را از دست داده است... 
ساواك تهران در خصوص سخنراني فلسفي در انتقاد از وضع اجتماعي در نابساماني اقتصادي و گسترش فساد بدين گونه گزارش مي‌دهد: 
"... اين بدبختي است .... آخر مملكتي را كه سوفيالورن‌ها بگردانند يا فلان هنرپيشه و يا رقاص آمريكايي مملكت‌گردان باشد چه توقع داريد، اين مملكت نه اقتصاد دارد نه واردات ... نخست‌وزير مگر چه دارد غير از يك مشت بازيگر صحنه،‌آخر مملكتي كه ... دو هزار تومان پول رقاص‌بازي بپردازد بايد وضع اقتصادي و مالي اين چنين باشد .... حالا كسري آورده‌اند، تمام پول اين مملكت را به رقاصه و هنرپيشه مي‌دهند تا آنان مملكت را بگردانند، آن وقت مي‌گويند چرا آيت‌الله بروجردي به جاي مسجد كارخانه وارد نكرد..." 
حجت الاسلام محمدتقي فلسفي بنا بر گزارش ساواك در يكي از سخنراني‌ها ضمن انتقاد از تقليد كوركورانه از مدل اروپايي، متصديان امور مملكت را بدين گونه مورد خطاب قرار مي‌دهد. 
"... ولي چنانچه متصديان امور مملكت را بخواهند بدانند ما علما و عمامه به سرها چه مي‌گوييم و چه مي‌خواهيم بيايند و بنشينند تا بتوانيم از نزديك با آنها صحبت نماييم..." فلسفي در ادامه اظهار مي‌دارد دنياي اروپا به جاي اينكه علوم فنون خود را به ما بياموزد ما را تشويق به ساختن سينما و كاباره و تماشاخانه تشويق مي‌كند. 
فلسفي در يكي ديگر از سخنراني‌هاي خود بيان مي‌كند كه تمام مجلات به هنرپيشه‌ها اختصاص دارد تا افكار جوانان را منحرف شود و نيز در گفتگويي كه با يكي از مديران جرايد در خصوص افزايش طلاق داشته، علت كثرت طلاق را تعداد زياد فاحشه‌خانه‌ها و وجود زنان بي‌حجاب دانسته است. ايشان در مورد نقش تربيتي مادران بيان مي‌دارد: مادري كه به فكر عيش و نوش و ميگساري و ... باشد نمي‌تواند عنصري پاك به جامعه تحويل دهد. 
ساواك تهران در خصوص سخنراني فلسفي در انتقاد از روش تربيتي در محيط مدارس و تقليد كوركورانه از غرب چنين گزارش مي‌دهد: "... فلسفي
درباره زندگی نامه ها ,
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • هیئت چهارده معصوم
 • مداحان
 • موزیک های محرمی
 • مقالات
 • پخش انلاین
 • گالری تصاویر
 • ادعیه
 • اس ام اس ها
 • BSدیزاین
 • بانک کد مذهبی
 • نرم افزار های مذهبی
 • دانلود صوت قران کریم
 • سخنرانی
 • کلام جاودان
 • اخبار
 • آرشیو
 • 1393
 • 1391
 • نظرسنجی
  نظر شما راجع قالب سایت چیست؟

  مداحی

  هلالی

  آمار سایت
 • کل مطالب : 306
 • کل نظرات : 26
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 41
 • آی پی امروز : 26
 • آی پی دیروز : 28
 • بازدید امروز : 129
 • باردید دیروز : 93
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 574
 • بازدید ماه : 1,252
 • بازدید سال : 8,205
 • بازدید کلی : 401,724
 • کدهای اختصاصی