close
تبلیغات در اینترنت
جن (بخش اول)
loading...

بوی سیب

سلام مادراین ژست برای شما مقاله در باره جن تهیه دیده ایم که بخش اول ان شامل موضوعاتزیر می باشد: ۱-جن در معنای لغوی ۲-شرح تفصیلی زندگانی جنیان برای مشاهده به ادامه مطلب مراجعه فرماییدجن در معنای لغوی: درفرهنگ فارسی عمید جن چنین معنا شده است: جنّ-جنّه:(به کسر جیم وتشدید نون)به موجودی خیالی وغیر مرئی بین انس(انسان)وارواح رامی گویند که واحدش جنّی و موئنث آن جنّیه است . اما چنانکه در این مطلب خواهید خواند موضوع وجود آنان واقعیت داشته مبرهن است نه خیال. شرح تفصیلی زندگانی جنیان پادشاهان جنیان                                                                                                                                                                                                     …

admin بازدید : 414 چهارشنبه 10 آبان 1391 زمان : 19:21 نظرات ()

سلام مادراین ژست برای شما مقاله در باره جن تهیه دیده ایم که بخش اول ان شامل موضوعاتزیر می باشد:

۱-جن در معنای لغوی

۲-شرح تفصیلی زندگانی جنیان

برای مشاهده به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

جن در معنای لغوی:

درفرهنگ فارسی عمید جن چنین معنا شده است:

جنّ-جنّه:(به کسر جیم وتشدید نون)به موجودی خیالی وغیر مرئی بین انس(انسان)وارواح رامی گویند که واحدش جنّی و موئنث آن جنّیه است .

اما چنانکه در این مطلب خواهید خواند موضوع وجود آنان واقعیت داشته مبرهن است نه خیال.

شرح تفصیلی زندگانی جنیان

پادشاهان جنیان                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

دربین جنیان سازمان و حکومتی وپیامبری وجو نداشت وبا پیامبران مخالفت می کردند وطغیان نموده و در سرزمین  فساد های بسیار زیادی براه انداختند.شرارت وفساد انان بتدریج به حدی رسید که مشیت خداوندی اقتضا نمود تا لشکری از ملائکه به جنگ با انان فرستاد . فرشتگاه سرزمین های انان را گرفتند وبه اطراف و اکناف جزایر دریا ها راند و جمعی رانیز اسیر کردند.از جمله اسیران یکی عزازیل نام داشت که ان روزگار هنوز کودکی بیش نبودوبتدریج به دست فرشتگان پرورش یافت و بزرگ شد.عزازیل همان است که بعد ها به نام شیطان معروف و مشهور گردید.

دربین جن ها مانند انسان ها خوب و بد  مؤمن و کافر وجود دارد.همه جن ها زیردست و در اطاعت از رؤسای خود هستند چنانکه هرگز از رؤسای خود نافرمانی نمی کنند.در هریک از روز های هفته یکی از جن ها بر تمام جنیان دیگر حکومت و پادشاهی می کند و زمامداری این هفت تن با با سایرین ثابت هست.

حاکمین ایام هفته برای جنیان عبارت اند از : 1-میمون ابانوخ، حاکم روز شنبه .2-ابو عبدالله، سعیدالمذهب، حاکم روز یکشنبه .3-ابی الحارث،حاکم روز دوشنبه . 4-ابی محرزاحمر، حاکم روز سه شنبه .5-برقان با کنیه ابی العجایب، حاکم روز چهارشنبه .6-شهمورش که درضمن قاضی جنیان هم محسوب می شود، حاکم روز پنجشنبه .7- ابیض با کنیه ابو الحسن زو بعة، حاکم روز جمعه.

طرح مسئله

دراینجا بدیهی است که که این سؤال مطرح  شود که آیا پادشاهان و حاکمان منحصر به همین هفت نفر می باشد؟

درپاسخ می گوییم که آری همین طور است زیرا طول عمر جنیان بسیار زیاد است و طبق آنچه ما از اشخاص موثق شنیده ایم از حدود پانصد سال تا حتی سه هزار سال نیز گفته اند.

 شیاطین که خود از جنیان هستند ،اقسام گوناگونی دارند که معروف ترین انها ، ((غول ))نام دارد.گفته می شود مسافری که در بیابان تنها باشد ، غول برای او ظاهر می شود و اراده می کند تا ان مسافر را بکشد . اگر شیاطین بسوی اسمان ها بالا بروند وبخواهند استراق سمع کنند،خداوند انهارا با شهاب دفع می کند ودر نتیجه بعضی از انها سوخته و هلاک می شوند .

برای توجیه این که چگونه  جنیان به اسمان ها صعود می کنند توجه شما را به متن زیر جلب می نایم .

برطبق انچه در قران امده است ، جن نیز مانند انسان ، موجودی مادی است . با این تفاوت که انسان از خاک امام جن از اتش افریده شده است.واضح است همان طور که انسان داری حقیقتی به نام روح است ، جن هم روح دارد و چنین موجوداتی بین روح وبدنشان تأثیرات متقابلی وجود دارد . گاهی انسان غمگین وناراحت است واین خود امری روحی محسوب می شود امام موجب لاغر شدن جسم او می گردد . چنان که می دانیم بسیار یاز بیماری ها نیز ریشه ی روحی دارند که جسم را دچار عارضه می نمایند. بدن هم در روح اثر می گذارد، چنان که خوردن بعضی از غذا ها مثل زعفران نشاط اور است یا این که پس از خوردن غذا وسنگین شدن معده ، به مغز خون کمتر می رسد وانسان ، نشاط فکر کردن و اندیشیدن کمتری دارد . پس اگر روح بخواهد ، گاهی فعالیت های ویژی خود را انجام دهد ، لازم است که جسم انسان در شرایط خاصّ بدنی و جسمی باشد. مرتاضها از عکس همین قضیه استفاده کرده اند و برای تقویت روحشان غذای کمی می خوردند یا این که کم حرکت می کنند وحتی کم تنفس می کنند و صرف نظر از حرمت و حلیت ان ، بدینوسیله با موجودات غیر مادی تماس می گیرند و اطلاعاتی راکسب می کنند از جمله می توانند با جن تماس بگیرند . در تکرار مکررات بعضی اذکار ونیز سوره های شریف قرانی این خاص نهفته است که چنان چه کسی با شرایط خاصّ اقدام به پاره ای از ریاضات نماید ، حتی فرشتگان هم بر او ظاهر شده و کمر خدمت بر میان خواهد بست . در قران کریم امده است وسخّر لکم ما فی السّماوات وما فی الارض.

ترجمه : و مسخّر شما گردانید انچه در اسمان ها و در زمین است . علامه طباطبایی ذیل همین ایه در تقسیر المیزان گفته است که این ایه می رساند که روزی خواهد رسید که ادمی تمام موجودات اسمان ها وزمین را به تسخیر خود دراورد . پس بین روح وجسم تأثیر متقابلی وجود دارد . همین قانون ، درمورد جن نیز که مادی است ، صادق است وچنین رابطه ای بین روح و بدنش وجود دارد . پس برای توجیه مسأله مورد بحث ، از انجایی که دلایل  قطعی در دست نداریم و باخود جنیان نیز که در تماس نیستیم ، می توانیم به این صورت درنظر بگیریم که رفتن به اسمان ها برای جن ، شرایط خاصّ روحی پیش می اورد که براساس ان روح جن می تواند با عالم های بالا تر تماس حاصل کند . گویی این صعود به سمت اسمان ها، خود برای جنیان نوعی رضایت است که باان ، باپدید امدن شرایطی خاص ، بهتر می تواند از امور معنوی استفاد نمایند . از جمله کسب اطلاعات عینی که به ان علاقهی زاید الوصفی دارند . بخصوص شیاطین جن که می خواهند در امر هدایت بنی ادم خلل ایجاد کنند . طبق روایات ، تاپیش از تولد پیامبر اکرم (ص) جنیان تلاش می کردند تا از این راه ها مطالب و اخبار غیبی بدست اورده و به وسیله انها مردم را گمراه نمایند امام از ان پس به نصّ قران کریم ، دیگر جنیان نمی توانند به اسمان ها صعود کنند و برای همیشه از این کار محروم شده اند .

((فَمَن یَستَمِعِ الآنَ یَجد لهُ شهاباَ رَصَداً ))جن/9-ترجمه:اما اینک هرکس بخواهد که اسرار وحی الهی سخنی بشنود ، نیز شهاب در کمینگاه اوست.

از حضرت امام صادق(ع) روایت شده است که ابلیس بسوی هفت آسمان بالا می رفت و به سخنان فرشتگان گوش می داد و خبر های اسمانی را می شنید اما هنگامی که حضرت عیسی (ع)متولد شد ، از بالا رفتن به سه اسمان بالا منع و محروم شد وو از ان پس تا چهار اسمان بلا می رفت.وقتی که حضرت رسول اکرم (ص)به دنیا امد ، ابلیس از صعود به همه ی اسمان ها منع شد و از ان پس شیاطین جن را با تیرهای شهابی از در های اسمان راندند وبرای همیشه از صعود به اسمان ها منع کردند.بحث صعود به اسمان ها در اینجا به اتمام رسیده و موضوع زندگی توصیفی جنیان را پی می گیریم.

از پیامبر اکرم (ص) روایت شده است که فرموده )):خداوند تعالی جنیان را پنج نوع افریده است : گروهی از انان مانند باد در هوا در حرکت هستند و گروهی مار ها هستند و گروهی عقرب ها و گروهی دیگر حشرات زمینی و گروهی دیگر نیز همچون ادمیان هستند که ثواب یا عقاب دارند .))

((شیرین یربوع ))نوعی از جن است که که به شکل زنان است و در بیشه زارهای بیابانها از این نوع بسیار بسر می برد . این نوع جن اگر به کسی از انسان ها دست یابد ،با او به بازی می پردازد ، همانطوری که گربه با موش بازی می کند و به تدریج او را می کُشد.  و اگر ببیند کسی زیبا و خوبر اوست ، مفتون و شیفته او شده و به ایذاء و اذیت او می پردازد . ((شیرین یربوع ))،تا مدت زمان طولانی با ((سعلات))همراه و همدم بود تا اینکه در شبی از شبها، سعلات برقی را دید و قصد ان کرد ورفت. فرزندان سعلات را که از شیرین یربوع متولد شده اند ،بین سعلات می گویند.

نوعی دیگر از جن ها وجود بنام الغدار وجود دارد که بیشتر در جزایر دریا ها زندگی می کند.شکل این موجود شبیه به ادمی است که چنین بنظر می رسد که بر شتر مرغی سوار است واگر به کسی دست یابد، هلاکش می کند. گفته می شود که قومی درسفر، با او به جنگ پرداختند و همگی با او درگیر شدند که ناگهان جن بانگی سرداد و همگی را هلاک نمود.

از نوع دیگر جن ها که بخواهیم نام ببریم،جنی با نام ((وشق))است که شکل او مثل یک نیمه ادمی است و می گویند که نسناس از این نوع جن بوجود امده است .نسناس طایفه ای بودند که پیش از خلقت انسان ، در زمین می زیستند و سپس منقرض شدند.گفته می شود که دانشمندان بقایای جسد نسناس را از خاک بدست اورده اند.اگر وشق کسی را در بیابانها ،جنگل ها و مناطقی نظیر اینها پیدا کند، به شخص حمله ور می گردد.

علاوه بر جن های نام برده در فوق ، از جنی به نام ((منها))نام می بریم که کارش فریب و گمراه کردن عابدان و زاهدان است.این جن مسادلی عجیب از خود بروز می دهد تا پرهیزکاران و عابدان چنین پندارند که صاحب کرامت شده اندو انچه از انان صادر می شود واقعا از خودشان است و بدین نحو دچار عُجب و غرور شده و از صراط مستقیم گمراه شده و در گمراهی بمیرند.

-----------پایان بخش اول-----------

محمدتقی یکتاپرست

                  ------------***------------

درباره مقالات ,
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • هیئت چهارده معصوم
 • مداحان
 • موزیک های محرمی
 • مقالات
 • پخش انلاین
 • گالری تصاویر
 • ادعیه
 • اس ام اس ها
 • BSدیزاین
 • بانک کد مذهبی
 • نرم افزار های مذهبی
 • دانلود صوت قران کریم
 • سخنرانی
 • کلام جاودان
 • اخبار
 • آرشیو
 • 1393
 • 1391
 • نظرسنجی
  نظر شما راجع قالب سایت چیست؟

  مداحی

  هلالی

  آمار سایت
 • کل مطالب : 306
 • کل نظرات : 26
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 41
 • آی پی امروز : 29
 • آی پی دیروز : 18
 • بازدید امروز : 77
 • باردید دیروز : 32
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 296
 • بازدید ماه : 1,107
 • بازدید سال : 1,107
 • بازدید کلی : 406,536
 • کدهای اختصاصی